Темата на Третата Балканска среща на писателите, която ще се на 4, 5 и 6 октомври в Кърджали, ще бъде “Човекът без граници”. Тя се организира от читалище “Юмер Лютфи”, общините от област Кърджали, Съюзът на българските писатели и с подкрепата на Министерството на културата и туризма и Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси при Министерски съвет, съобщи главният организатор на Балканската среща на писателите Мюмюн Тахир. “Кърджали се утвърди като Европейска столица на толерантността. Сега искаме градът да се превърне в столица на словесността. Чрез словото писателите преобразуват разединението в хармония и градят духовните мостове между народите. Гласът на писателя е значим, винаги писателите са говорили на човешки език. Този език сега ни е крайно необходим. Писателите винаги зоват за мир и човечност”, допълни той.
В повечето случаи младите хора знаят малко за историята, културата и душевността на балканските народи. Често информацията, която получават, е негативна и силно емоционално пренатоварена. Това затвърждава негативните стереотипи и предразсъдъци спрямо съседите, подчерта Тахир. Младите хора знаели повече за Хемингуей, Маркес, Фокнър, Селинджър, Видал, Балзак, Гьоте, Шекспир и др., но не знаели нищо или почти нищо за Кавафис, Казандзакис, Рицос, Елитас, Яшар Кемал, Азис Несин, Фикрет Окям, Слободан Ракитич, Чедомир Вукичевич, Дубак, Сореску, Радичков, Хайтов, К.Георгиев, Дончев, Андрич, Кърлежа, Кадаре, Сарайлич и много други балкански писатели.
“Самата литература изисква хармонично съжителство между хората, независимо къде живеят. Крайно наложително е да познаваме по-добре литературата, изкуството, географията и културно-историческото наследство на балканските народи, да организираме писателски срещи, да обменяме опит, да устройваме обсъждания на книги, филми, театрални спектакли, т.е. взаимно да се опознаваме”, убеден е Мюмюн Тахир.
По време на предишните срещи на писателите се роди идеята за постигане на нова балканска етика, основана на ценности, които да осигурят разбирателството и добросъседството между народите ни, както и да допринесат за стабилността на нашия регион. Тази нова балканска етика може да прегради пътя на разделението, ненавистта и егоизма.Тогава писателите призоваха всички културни, политически, религиозни и военни кръгове да подходят към решаването на сегашните проблеми със силата на толерантността и междукултурното общуване, каза Тахир.
От името на Съюза на българските писатели ще бъдат отправени официални покани до Исмаил Кадаре от Албания, който живее във Франция, Ристо Василевси, Сърба Игнатович и Милорад Павич от Сърбия и Черна гора, Бранко Цветкоски от Македония, Костас Валетас от Гърция, Думитри Йон от Румъния, Атаол Берахамоглу, Йоздемир Индже, Мустафа Хатиплер от Турция. Много от тях участваха в Международната писателска среща в София през май и потвърдиха участието си на Балканската среща в Кърджали. Желание да посетят Кърджали изявиха испанският писател Мануел Муньос Идалго и италианският писател Марко Бадзати. В Кърджали ще бъде представена книгата на български език на турския поет Мустафа Хатиплер “Бялото на съня”, която е №1 от библиотека “Орфеева лира”.
Преди да дойдат в Кърджали, те ще участват в Международния празник на поезията в Пазарджик, където ще бъде отбелязана 150-годишнината от рождението на Константин Величков. Тук ще бъдат приети новите членове на Съюза на българските писатели, каза още Мюмюн Тахир.
|