- Г-н Ахмед, творческият сезон на читалище „Юмер Лютфи” приключи едва сега. Отличава ли се той от останалите?
-Читалище „Юмер Лютфи” като най- голямото културно средище в областта организира редица международни прояви. Основните от тях са: „Балканска среща на писатели”, „Балкански фестивал на турския фолклор”, „Вечер на българо- азербейджанското приятелство”. Той е и организатор на Втория регионален фолклорен фестивал „Кърджали- столица на толерантността 2006”. Ансамбъл „Кърджали” взе участие на Гала концерта на етносите в България „Отечество любезно”, който се състоя в София, изнесе концертни програми в общините на областите Кърджали, Пловдив и Стара Загора.
Продължихме традицията да представяме новоизлезли книги на писатели от местен и национален мащаб, като Ваня Петкова, Салих Бозов, Мюмюн Тахир и др. Съвместно със студенти от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”- Филиал „Любен Каравелов” организирахме културни вечери. Клубът на младата интелигенция към читалището проведе коледна дарителска кампания „Подай ръка”. Събраните дрехи и лакомства предадохме на нуждаещите се деца от домовете за сираци. За нас сезонът приключи едва в края на месец юли, защото десет дни бяхме на международен фестивал в гр. Ялова - Турция, където изнесохме шеснадесет концерта в района на Мраморно море.
Определено можем да заявим, че този сезон в творческо отношение беше богат и разнообразен. Читалището действително се превръща в център и пример за етнокултурно съжителство и взаимодействие.
- Какво ви предстои през новия творчески сезон?
- Започнахме организацията на Четвърта балканска среща на писатели, която ще се проведе на 11, 12, 13 и 14 октомври тази година в Кърджали. Темата е “ЕЗИКЪТ – ДУХЪТ НА БЪДЕЩЕТО”. Основните цели на тези писателски срещи са опазване и популяризиране на литературното богатство на народите на Балканите, създаване на условия за изява на поети и писатели от нашата страна и чужбина, предоставяне на възможност за осъществяване на международен културен и литературен обмен. Те се организират от читалище “Юмер Лютфи”, Академия за европейска култура “Орфеева лира”, Съюза на българските писатели с подкрепата Министерството на културата и Националния съвет за сътрудничество по етнически и демографски въпроси. В основата на така наречените европейски ценности стоят древните митове, философията и културата на нашите земи. С пълно право ние се възприемаме като епицентър на тази култура. Балканските писатели имат искреното желание заедно да продължат градежа й. България, Кърджали са живият пример за това съжителство и то обяснява защо избрахме за столица на тези срещи именно Кърджали.
Предвиждаме всеки месец в салона на читалище „Юмер Лютфи” да организираме вечери на българския фолклор с участието на народната певица Яница Петкова и танцьорките от ансамбъл „Кърджали”. И както винаги ще продължаваме да представяме фолклора на етническите малцинства, живеещи в нашата област.
-Неотдавна представителите на националистическата партия „Атака” обявиха, че са направили искане до главния прокурор Борис Велчев за закриване на читалище „Юмер Лютфи”. Вашият коментар?
-За съжаление в последно време представителите на тази шовинистическа организация започнаха да се намесват и в културния живот на населението, живеещо в региона. Според нея не било позволено в български народни читалища, каквото е читалище „Юмер Лютфи”, да се развива и популяризира фолклора на етническите малцинства, живеещи по тези места. Меко казано, това не е вярно. Българските закони не визират такава забрана. Напротив, дори се стимулира културното многообразие. В продължения на десетилетия читалищата са били основни духовни средища на хората, независимо от техния етнос и вероизповедание. Тука са се развивали и се развиват културата, фолклора и традициите на българи, турци, роми, евреи, арменци и др. Тези култури образуват пъстрия букет на българската национална култура. Затова опитите на някои шовинистически среди да попречат на развитието им са обречени на неуспех. Хората тук са живели и ще продължават да живеят в условията на толерантност, разбирателство и добросъседство. Тези процеси са необратими и те не се съобразяват с тесногръдите опити на този или онзи. Нашата културна дейност е още една тухла в зида на българската национална култура.
Интервю на ЛЕМАН АЛИ
|